VYBAVENIE A NÁSTROJE KTORÉ POUŽÍVAM

Niektoré z najčastejších otázok ktoré dostávam sú aké vybavenie a nástroje používam v YouTube kanáli VIDEO ACADEMY a pri mojom podnikaní. Ľudia sa ma veľmi často pýtajú, akú kameru používaš? Aký máš mikrofón? Ako si si vytvoril web? Atď..

Z tohto dôvodu som detailne popísal kompletné vybavenie a nástroje, ktoré každý deň využívam a pomáhajú mi budovať môj YouTube kanál a moje podnikanie. Pozrite si ich prehľadne zoradené na jednom mieste.

UPOZORNENIE: Niektoré z linkov nižšie sú affiliate linky, čo znamená že ak kliknete na niektorý z odkazov na produkty a daný produkt si kúpite, tak ja za to získam malú províziu. Môžete tak aj takýmto spôsobom podporiť YouTube kanál VIDEO ACADEMY, aby som Vám v ňom mohol aj naďalej poskytovať čo najviac hodnotných videí zdarma. Ďakujem za podporu.

Video Vybavenie

canon-eos-600d

Digitálni fotoaparát Canon EOS 600D + objektív EF-S 18-55mm

Drvivú väčšinu mojich videí natáčam na tento Canon EOS 600. Veľkou výhodou je, že má výklopný zadný displej a teda  pri natáčaní sa vidíte. Veľmi ľahko si tak viete nastaviť peknú kompozíciu záberu. Dôležité je tiež, že tento Canon má možnosť pripojiť aj externý mikrofón cez 3,5 jack. Zároveň k tomuto fotoaparátu je aj diaľkové ovládanie, ktoré uvidíte nižšie. Vďaka nemu viete pohodlne spustiť nahrávanie aj keď ste od fotoaparátu vzdialený pár metrov. Tento model sa však už postupne prestáva predávať a teda skvelou alternatívou je Canon EOS 700D + objektív EF-S 18-55 mm. Má všetko čo k natáčaniu špičkových videí potrebujete a naviac umožňuje aj priebežne zaostrovať pri točení. Dôležité je však tiež povedať, že začať sa dá aj s mobilným telefónom, ktorý máte teraz pri sebe. Nemusíte si teda hneď kupovať nahrávacie zariadenie za stovky Eur.

Pozrite si na neho tu >>>


Dialkové ovládanie pre canon

Diaľkové ovládanie pre Canon 600D aj 700D

Vďaka tomuto ďiaľkovému ovládaniu viete pohodlne na diaľku zaostriť svoj záber a spustiť nahrávanie videa. Osobne drvivú väčšinu videí točím sám a teda nemám nikoho za kamerou, kto by mi záber zaostril a spustil nahrávanie. Z tohto dôvodu je toto diaľkové ovládanie nenahraditeľným pomocníkom pri točení. Dosah má až 5m.

Pozrite si na neho tu >>>


Objektív Canon EF 50mm F1.8 STM

Objektív Canon EF 50mm F1.8 STM

Vďaka tejto zázračnej päťdesiatke dokážete vytvárať zábery s takzvaným rozmazaným pozadím. Vaše zábery tak budú vyzerať super profesionálne. Tento objektív však nie je vhodný pre začiatočníkov. Sám ho využívam len veľmi zriedkavo, pretože základný objektív, ktorý ste videli vyššie je omnoho praktickejší pre bežné točenie.  Ak však chcete naplno využívať hĺbku ostrosti vo svojich videách a dosahovať tak efekt rozmazaného pozadia, potom tento objektív je skvelou voľbou.

Pozrite sa na neho tu >>>


Pamäťová karta SanDisk Extreme 16GB Class 10

Pamäťová karta SanDisk Extreme 16GB Class 10

Nie je jedno akú pamäťovú kartu používate pretože niektoré sú vhodné len na fotenie a len niektoré bez problémov zvládnu zaznamenávať aj video. Keď som si kúpil foťák, tak mi v predajni odporučili kartu SanDisk Ultra. Zobral som si ju a následne nastali problémy. Pri nahrávaní videá sa mi veľa krát vyplo nahrávacie zariadenie úplne samo a ja som bol z toho doslova zúfalý. Reklamoval som to nespočetne veľa krát a karty mi vymieňali ako na bežiacom páse. Dokonca mi kvôli tomu vymieňali aj vnútro foťáku. Až nakoniec som si našiel v jeden diskusii na internete, že karty SanDisk Ultra vôbec nie sú vhodné na nahrávanie videa, pretože nahrávacie zariadenie pri natáčaní potrebuje ukladať obrovské množstvo dát. Nakoniec po dlhých peripetiách som sa pracne dopracoval k tomu, že ideálne na točenie sú karty SanDisk trieda Extreme. Ak teda chcete hneď od začiatku aby Vám karta bez problémov fungovala, tak táto je úplne najlepšou voľbou.

Pozrite sa na ňu tu >>>


Baterka Canon LP-E8 Li-Ion 1120 mAh

Baterka Canon LP-E8 Li-Ion 1120 mAh

Táto baterka je vhodná pre Canon 600D a 700D. Aj keď sú baterky z Číny výrazne lacnejšie odporúčam využívať originálne baterky, pretože tie čínske sa zvyknú nafukovať a môžu Váš foťák poškodiť. Zároveň ak točíte naraz väčší počet videí odporúčam mať baterky 2. Je to z dôvodu, že ak sa Vám jedna vybije tak jednoducho baterky vymeníte a môžete nahrávať ďalej. Ak však máte len jednu baterku a vybije sa Vám tak musíte počkať pokiaľ sa Vám baterka nabije. Sám mám 2 baterky, vďaka čomu sa vyhýbam nechceným prestojom a nahrávať tak môžem doslova neprežite.

Pozrite sa na ňu tu >>>


Nabíjačka akumulátorov pre Canon EOS 600D a 700D

Nabíjačka akumulátorov pre Canon EOS 600D a 700D

Baterky pre Canon 600D a 700D skvele nabijete vďaka tejto originálnej nabíjačke.

Pozrite sa na ňu tu >>>


sennheiser ew 112 p G3 1-2

Bezdrôtový mikrofónový set SENNHEISER EW 100 G3

Kvalita zvuku je vo videu omnoho dôležitejšia, ako kvalita obrazu, pretože diváci skôr prepáčia ak je obraz vo videu roztrasený, alebo tmavší, ako keď zle počujú čo sa vo videu hovorí. Kvalitný mikrofón je teda veľmi dôležitá súčasť video vybavenia a tento mikrofón patrí k tým najlepším. Používam ho vo videách kde ma vidíte pred kamerou. Pri prezentáciách t.j. v časti videa kde ma nevidíte využívam zase USB mikrofón, ktorý je nižšie. Zároveň aj tu treba povedať, že začať sa dá aj s výrazne lacnejšími mikrofónmi, ktoré Vám tiež skvele poslúžia. 

Pozrite sa na neho tu >>>

Na začiatok odporúčam:

RODE SmartLav+ (klopový mikrofón, ktorý pripojíte aj k mobilu) >>>

RODE SC1 6m (predlžovačka na mikrofón) >>>

RODE SC6 (adaptér pre pripojenie dvoch mikrofónov RODE smartLav do jedného telefónu/tabletu) >>>

 


USB mikrofón Blue Snowball

USB mikrofón Blue Snowball

Tento skvelý mikrofón využívam keď točím takzvané screencastové časti mojich videí. To sú časti videa keď natáčam obrazovku svojho počítača a dopĺňam ju sprievodným slovom. Blue Snowball vo svojej kategórii vyniká skvelým zvukom, jednoduchosťou použitia a naviac sa mi aj veľmi páči jeho dizajn :)

Pozrite sa na neho tu >>>


Velbon DV-7000

Statív Velbon DV-7000

Výborný statív, do ktorého viete upevniť svoj foťák, kameru, alebo aj mobil počas natáčania a docielite tak, že obraz vo Vašich videách nebude roztrasený, ale naopak krásne stabilný ako od profíka. Využívam ho pri väčšine mojich videí, pretože má dostatočnú výšku, aby nahrávacie zariadenie bolo vo výške mojich očí čo je veľmi dôležité z pohľadu psychológie videa. Naviac má video hlavu, takže pri natáčaní záberov kde pohybujete s nahrávacím zariadením napríklad zhora dole, alebo sprava doľava, tak Vaše zábery budú krásne plynulé. Pokiaľ však pri nahrávaní s nahrávacím zariadením nepohybujete, potom je skvelou a výrazne lacnejšou voľbou aj tento statív Hama STAR 63 (nemá video hlavu)

Pozrite sa na neho tu >>>


Ministatív JOBY GripTight GorillaPod

Ministatív JOBY GripTight GorillaPod

Tento mini statív využívam na cestách, keď sa mi nechce brať veľký statív a chcem točiť len na mobil. Vďaka ohybným guličkám sa dá naviac hravo upevniť aj na strom, zábradlie, alebo aj na dvere...

Pozrite sa na neho tu >>>


Svetlá FOMEI Easy Light 600

Svetlá FOMEI Easy Light 600/600

Svetlá Vám pomôžu k tomu, aby Vaše videá boli krásne presvetlené a žiarivé. Osobne využívam tieto od FOMEI a pri svetlách je dôležité to aby mali biele svetlo a nie žlté. Biele svetlo totiž vytvára pocit denného svetla. Zároveň aj tu treba povedať, že začať sa dá s tým čo je zadarmo. A to využiť slniečko k tomu, aby ste dostali do svojich záberov čo najviac svetla.

Pozrite si ich tu >>>


Logitech HD Pro Webcam C920

Webkamera Logitech HD Pro Webcam C920

Pri mojich živých vysielaniach využívam túto skvelú webkameru. Vybral som si ju preto, lebo má rozlíšenie až Full HD 1920x1080, automatické zaostrovanie a špičkovú optiku Carl Zeiss. Toto všetko dokáže aj Vám zaručiť pekný a kvalitný obraz pri Vašich živých vysielaniach. A nie len to, vďaka tejto webkamere Vás budú všetci krásne vidieť aj keď budete využívať Skype, Google Hangout či akýkoľvek ďalší spôsob video hovoru.

Pozrite si ju tu >>>


Doplnky

Hama Smartphone držiak

Hama Smartphone držiak

Vďaka tomuto držiaku dokážete prichytiť svoj mobilný telefón ku akémukoľvek statívu, ktorý má štandardný závit. Pasuje na obidva statívy, ktoré ste videli vyššie t.j. Velbon DV-7000 či Hama STAR 63. Osobne som sa však ešte nestretol so statívom na ktorý by sa tento držiak nedal pripojiť. 

Pozrite si ho tu >>>

+ video návod tu:

 1. 6 vecí, ktoré Vám stačia na vytvorenie super videa 

Redukcia na pripojenie mikrofónu s EXTERNYM napájaním k mobilu

Redukcia na pripojenie mikrofónu s EXTERNYM napájaním k mobilu

Klopové mikrofóny sa v zásade rozdeľujú na 2 kategórie z pohľadu napájania. Jedna kategória je s externým napájaním t.j. na mikrofóne máte baterky. Druhá kategória je bez externého napájania t.j. mikrofón je tvorený len káblom a elektriku si berie priamo z nahrávacieho zariadenia. Pokiaľ teda použijete mikrofóny s externým napájaním, ktoré sme si ukázali vyššie t.j. SENNHEISER EW 100 G3 alebo Hama LM-09 potom využite túto redukciu. Pokiaľ však využijete mikrofón Zalman ZM-MIC1, potom využite redukciu, ktorá je nižšie, pretože Zalman je bez externého napájania.  Toto bol tiež príbeh sám o sebe pokiaľ som prišiel na to, ako pripojiť mikrofón k mobilu tak aby všetko bez problémov fungovalo. Vo veľmi veľa obchodoch mi totiž povedali, že sa to nedá. Po týždňoch zisťovania a testovania som prišiel na to že sa to predsa len dá a vďaka tejto redukcii Vám to bude fungovať bezproblémovo. :) Momentálne som však pre mikrofóny s externým napájaním nenašiel fungujúcu redukciu na Slovensku, alebo v Čechách, preto je link nižšie na zahraničný obchod. Sám som si ju však z tohto obchodu objednával a doručenie bolo úplne v poriadku. Ak by ste však našli podobnú redukciu u nás, tak Vám budem vďačný keď mi o tom dáte vedieť.

Pozrite si ju tu >>>


Redukcia - nema externe napajanie

Redukcia na pripojenie klopového mikrofónu, ktorý NEMÁ externé napájanie k mobilu

Vďaka tejto redukcii pripojíte mikrofón bez externého napájania k mobilu. Je to napríklad mikrofón Zalman ZM-MIC1, ktorý sme si ukázali vyššie. 

Pozrite si ju tu >>>

+ video návod tu:

 1. 6 vecí, ktoré Vám stačia na vytvorenie super videa 

 


Predlžovačka

Predlžovačka na pripojenie klopového mikrofónu

Klopové káblové mikrofóny ako napríklad Zalman ZM-MIC1 majú krátky cca 0,5m kábel.  Ak sa však chcete postaviť ďalej od svojho nahrávacieho zariadenia, tak sa Vám určite zíde aj táto 3m predlžovačka.

Pozrite si ju tu >>>


Hardware a Software na strihanie videa

Dell Inspiron G5 5587 15, červený

Notebook Dell Inspiron 15 G5 (5587) červený

Pri výbere počítača boli pre mňa dôležité 3 veci. Prvou bola rýchlosť, aby som mohol strihať rýchlo a efektívne. Druhou bola veľkosť disku, pretože video súbory sú veľké a vďaka veľkému disku nebude mať problém s priestorom.  Treťou vecou bolo, aby sa mi páčil a preto som si vybral túto červenú edíciu. :) Tento notebook má všetko čo som chcel a má takéto parametre: Intel Core i7 8750H Coffee Lake 15.6" IPS antireflexný 1920×1080, RAM 16GB DDR4, NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB, SSD 256GB + HDD 1TB 5400 ot./min, numerická klávesnica, podsvietená klávesnica, webkamera, atď

Pozrite si ho detailne tu >>>


LED monitor 24" Acer

Tento monitor mám napojený priamo na notebook, ktorý ste videli vyššie. Štúdiami bolo potvrdené, že keď máte väčšiu pracovnú plochu, tak dokážete pracovať efektívnejšie a to hlavne vtedy keď pracujete s viacerými oknami naraz. Tak napríklad ja osobne na ploche tohto monitora strihám a na obrazovke notebooku mám otvorené ďalšie okná odkiaľ vkladám do videa všetky elementy z ktorých video skladám. Sú to napr. dielčie video zábery, obrázky, hudbu, atď.. Je to skvelá vychytávka z pohľadu efektivity a druhý monitor Vám dokáže perfektne pomôcť nie len pri strihaní, ale pri akejkoľvek práci, ktorú na počítači robíte.  Momentálne si už neviem predstaviť, že by som pracoval len na 1 obrazovke. Ak teda chcete zvýšiť svoju efektivitu, potom druhý monitor je úplne nutnosť. Ja mám dokonca 2 + obrazovka notebooku. :)

Pozrite si ho tu >>>


Camtasia-Studio

Program na strihanie videa Camtasia Studio

V tomto programe som zostrihal zatiaľ všetky moje videá a som s ním maximálne spokojný. Je to program na strihanie videa a tiež aj nahrávanie obrazovky s ktorým môžete začať pracovať doslova okamžite, pretože jeho prostredie aj funkcie,  sú veľmi intuitívne. Zostrihal som v ňom už stovky videí a najviac sa mi na ňom páči to, že práca s ním je veľmi jednoduchá a výsledné video vyzerá profesionálne. Tento program si môžete naviac zdarma otestovať. Poskytujú skúšobnú verziu na 30 dní zdarma.

Pozrite si ho tu >>>

+ video návody tu: 

 1. Výborný program na strihanie videa pre Windows 
 2. Výborný program na nahrávanie obrazovky
 3. Program na strihanie videa Camtasia prešla rozsiahlou zmenou. Pozrite si vylepšenia Camtasie 9
 4. Ako dať obrázok do videa rýchlo a jednoducho v strihacom programe Camtasia 9
 5. Ako vkladať do videa animácie a zaujať tak svojich divákov
 6. 7 funkcií na strihanie videa, vďaka ktorým budú Vaše videá ako od profíka

 


Webové nástroje

Doménu a Hosting mám od WebSupportu

Webstránka www.videoacademy.sk je postavená na Wordpress-e a z môjho pohľadu na hostovanie stránok na Wordpress-e je jeden z najlepších u nás práve WebSupport. Naviac si cez nich viete veľmi jednoducho a rýchlo kúpiť aj doménu pre svoj web. Môžete tak mať všetko pohodlne pod jednou strechou.

Pozrite si ho tu >>>

+ video návody tu:

 1. Ako vytvoriť web stránku ľahko a rýchlo

mioweb-cz

Web mám vytvorený cez MioWeb

Celý web som si veľmi jednoducho doslova vyklikal cez MioWeb. Sám som si tak veľmi rýchlo dokázal vytvoriť web, ktorý predáva. A to bez grafika a drahých programátorov. Naviac na Miowebe sa mi veľmi páči, že sa dá veľmi jednoducho prepojiť aj so Smartemailingom, čo je výborný nástroj pre email marketing a tiež aj s Fapi, čo je zase fakturačný systém. Zároveň integrácia platobnej brány od GoPay bola tiež hračkou. Vďaka MioWebu si teda viete aj Vy vytvoriť skvelý predajný web a to za zlomok ceny, akú by ste zaplatili u programátora.

Pozrite si ho tu >>>

+ video návody tu:

 1. Ako vytvoriť web stránku ľahko a rýchlo

Email marketing robím cez SmartEmailing

Pre SmartEmailing som sa rozhodol z 1 hlavného dôvodu. Tým dôvodom pre mňa bolo, aby sa môj email marketingový nástroj dal ľahko prepojiť s mojim webom a tiež aj s ďalšími nástrojmi pre online podnikanie, ktoré využívam. Jednoducho kompatibilita bola pre mňa veľmi dôležitá pretože na svojom prvom webe EnjoyEmotions.sk som zaplatil kopec peňazí programátorom, aby mi rôzne navzájom nekompatibilné aplikácie spojili dokopy. Takto som si to vedel všetko poprepájať veľmi rýchlo, jednoducho a úplne sám. Naviac pred tým som využíval aj Mailchimp a ten mi moc nesedel, pretože sa v ňom viacero vecí robí podľa mňa výrazne komplikovanejšie ako v SmartEmailingu.  SmartEmailing je prehľadný a má všetky funkcie ktoré potrebujem perfektne vyladené. Naviac do 200 kontaktov ho môžete využívať úplne zdarma. A so všetkými jeho funkciami.

Pozrite si ho tu >>>


Predaj a fakturáciu robím cez Fapi

Opäť aj tu mala veľký vplyv kompatibilita. Fapi sa dá tiež veľmi ľahko a jednoducho prepojiť s Miowebom a tiež aj so SmartEmailingom. A naviac sa s Fapi veľmi dobre pracuje a všetko je pekne vizuálne znázornené. Vďaka Fapi môžete mať aj Vy skvelý faktúrovací systém pre svoje online podnikanie.

Pozrite si ho tu >>>


gopay-cz

Platobnú bránu mám cez GoPay

Najskôr som využíval TrustPay. Rozhranie pri platení, prehľady transakcií boli však veľmi neprehľadné a preto som sa rozhodol prejsť na GoPay. A bol to dobrý krok, pretože GoPay má veľmi dobre vyriešené rozhranie pri platení a tiež aj prehľad transakcií. Zároveň aj tu zohrala kompatibilita veľký vplyv, pretože GoPay sa dá tiež veľmi jednoducho integrovať a prepojiť s Miowebom a Fapi. Jednoducho skvelé riešenie cez ktoré Vám môžu aj Vaši zákazníci pohodlne a bezpečne platiť.

Pozrite si ju tu >>>


Knižnice ktoré využívam

YouTube-logo

Hudobná knižnica na YouTube - zdarma

Oživte svoje videa skvelou hubou! Priamo na YouTube je k dispozícií rozsiahla hudobná knižnica z ktorej môžete okamžite, legálne a zdarma sťahovať nie len hudbu, ale aj rôzne zvukové efekty pre svoje videá. Zhruba 90% hudby, ktorú som zatiaľ vo svojich videách použil je práve z tejto hudobnej knižnice. Nevýhodou však je, že tým že je zdarma, tak je veľká pravdepodobnosť, že rovnakú hudbu ľudia budú počuť aj v iných videách na YouTube. Pokiaľ teda chcem niečo špeciálne, potom využívam platenú hudobnú knižnicu, ktorú uvidíte nižšie. Na veľkú väčšinu videí však úplne postačuje aj táto skvelá hudobná knižnica, ktorú nájdete priamo na YouTube.

Pozrite si ju tu >>>

+ video návod tu:

 1. Skvelá hudba do videa - zdarma na stiahnutie

 


audiojungle-logo

Hudobná knižnica AudioJungle - platená

Pokiaľ chcem niečo špeciálne, potom si hudbu kúpim, pretože tak môžem získať niečo naozaj originálne a zároveň je nižšia pravdepodobnosť, že rovnakú hudbu ľudia budú počuť často aj v iných videách. Tak napríklad takto som si kúpil aj hudbu, ktorú používam ako moju hudobnú znelku a môžete ju počuť vždy na začiatku a konci mojich videí, ktoré pravidelne uverejňujem každú stredu v YouTube kanáli VIDEO ACADEMY. Pokiaľ teda hľadáte niečo originálne, potom verím, že tu si vyberiete aj Vy.

Pozrite si ju tu >>>

 


123rf-logo

Knižnica na obrázky 123rf.com

Obrázky, ktoré používam vo svojich videá, alebo na webe mám legálne stiahnuté práve z tejto knižnice. Prečo legálne? Veľa ľudí si totiž myslí, že môže akýkoľvek obrázok či fotku na internete jednoducho vygooglovať, stiahnuť, použiť a že je to v poriadku. Nie je to však pravda. Konkrétne už 3 kamaráti v mojom okolí  takýmto spôsobom použili obrázky na svojom webe a došla im faktúra na 700Eur za jednu fotku. V dnešnej dobe totiž existujú firmy, ktoré majú software ktorý automaticky pátra a vyhľadáva po internete práve nelegálne použitie fotiek a obrázkov na ktoré sa vzťahujú autorské práva a veľmi aktívne to vymáhajú. A preto ak sa chcete vyhnúť mastnej pokute, jednoznačne odporúčam sťahovať obrázky výhradne len z legálnych a overených zdrojov. Mne osobne sa osvedčia práve 123rf.com, pretože majú široký výber a zároveň cez nich dokážem veľmi rýchlo nájsť skvelý obrázok. Verím, že si vyberiete aj Vy.

Pozrite si ju tu >>>

+ video návod tu:

 1. Odkiaľ získať KVALITNÉ OBRÁZKY NA STIAHNUTIE? Tu je legálny zdroj

 


iconfinder-com

Knižnica na ikony iconfinder.com

Ikony do mojich videí, náhľadových obrázkov, prípadne na web sťahujem zdarma a legálne práve z Iconfinder.com.  Z tohto zdroju si môžete ikony sťahovať do svojho počítača a použiť pre svoje projekty na súkromné, ale aj komerčné využitie.

Pozrite si ho tu >>>

+ video návod tu:

 1. Super IKONY NA STIAHNUTIE ZADARMO cez Iconfinder

 


Nástroje pre efektívny YouTube management

tubebuddy-logo-1

TubeBuddy

TubeBuddy je rozšírenie do internetového prehliadača (ja používam Chrome) vďaka ktorému dokážete výrazne ľahšie svoj YouTube kanál manažovať a tiež aj získate vďaka nemu ďalšie doplnkové funkcie (napríklad môžete pohodlne vkladať smajlíkov na YouTube)

Získajte doplnok TubeBuddy tu >>>

+ video návody tu:

 1. TOP 3 nástroje pre efektívnejšie budovanie YouTube kanálu
 2. Ako vložiť smajlíka 😎👍 (emotikon) na YouTube do Nadpisu, Popisu a Komentáru (Jednoducho)

 


Ostatné programy a aplikácie

Canva-com

Grafický program Canva.com

V tomto programe vytváram všetky náhľadové obrázky pre moje videá. Veľmi sa mi na nej páči, že je super jednoduchá, perfektne sa s ňou pracuje a výsledné obrázky vyzerajú skvele. A naviac je zdarma :)

Pozrite si ju tu >>>

+ video návod tu:

 1. AKO VYTVORIŤ PEKNÚ MINIATÚRU pre svoje YouTube video

 

PaintNET logo

Grafický program Paint.NET

V tomto programe robím drobné grafické práce, napríklad odstránenie pozadia z fotky, alebo akéhokoľvek obrázku, ktoré trvá v tomto programe doslova len pár sekúnd. A naviac je zdarma :)

Program Paint.NET si môžete zdarma stiahnuť tu >>>

+ video návod tu:

 1. Ako odstrániť pozadie z fotky ľahko a rýchlo cez Paint.net